#
Jak funguje solární ohřev?
739 007 857
Volejte
Po - Pá
08:00 - 17:00

Základní pojmy solárního systému:

Fungování solární termiky

Na českém trhu je v dnešní době mnoho společností, které nabízejí solární systémy, buď jako sety nebo jako jednotlivé díly, které je možné si nainstalovat podle návodu svépomocí, nebo specializovanou společností, která Vám uvede zakoupený systém do provozu. Aby Váš solární systém odpovídal Vaším potřebám a dosahoval co největšího výkonu, doporučujeme osobní návštěvu energetického poradce, který Vám přímo na místě poradí, jaký systém nejvíce bude odpovídat Vašim představám a dispozicím domu. Např. u ohřevu vody a přitápění hraje důležitou roli, zda je dům zateplený či nikoli, zda jsou nové okna, a to z důvodu, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám. Samozřejmostí je i přitápění vody v bazénech.

Nejdůležitější roli v solárním systému má solární kolektoy, které jsou dvojího druhu a to trubicové a ploché kolektory. V dnešní době, se rozdíly mezi těmito typy slunečních kolektorů zmenšují. Plochý kolektor pohledově předčí trubicový kolektor a je jednodušší na údržbu. Na druhé straně je trubicový kolektor výkonnější, což hraje v propočtech velkou roli.

Trubicové kolektory ohřívají vodu na poměrně vysokou teplotu a to i v zimě za mrazu a nižší intenzitě slunečního světla. Mají menší tepelné ztráty a jejich účinnost je vysoká i v nepříznivých podmínkách. Např. pro ohřev vody, 4-členné rodiny s vysokou spotřebou teplé vody, Vám postačují 2 vysoko výkonnostní vakuové trubicové kolektory o velikosti 7,28 m2.

Pro ohřev vody a přitápění do 180 m2 užitné plochy domu budou zapotřebí 3 vysoce výkonnostní kolektory o velikosti 15,15m2.

Řídící jednotka, samostatně ovládá solární systém a jejím nejduležitějším úkolem je hlídání teploty vody. Pokud požadovaná teplota vody, ohřívaná kolektory klesne pod určitý stupeň, automaticky se spustí, druhotný zdroj energie, ať již plynový, elektrický kotel nebo kotel na pevná paliva. Záleží jak, je celkový systém nastavený a zapojený. Jako zákazník si můžete vybrat z několika řídících jednotek od té nejjednodušší až po řídící jednotky pro ty nejnáročnější zákazníky. Řídící jednotka může řídit nejen ohřev vody, nebo přitápění, ohlídá Vám i teplotu vody v bazénu a je schopná vždy reagovat na jakýkoli pokles teploty tak, aby Vám zabezpečila vždy dostatečné množství teplé vody.

Další duležitou součástí našich systémů jsou akumulační nádrže se dvěmi výměníky a izolací. Pro ohřev vody a přitápění je potřebná kombinovaná akumulační nádrž, což představuje dvě nádrže v jednom, kdy jedna je určená pro ohřev vody užitkové a druhá je určená pro ohřev vody co jde do topení, ať již podlahového nebo radiátorů. Pro ohřev vody v bazénu se do systému přidává bazénový výměník.

Např. pro ohřev vody, 4-členné rodiny s vysokou spotřebou teplé vody, Vám bude postačovat 300 l akumulační izolovaná nádrž. Pro ohřev vody s přitápěním je důležitá užitná plocha domu, od které se odvíjí počet kolektorů a velikost akumulační nádrže. Např. pro užitnou plochu domu do 180m2, doporučujeme kombinovanou akumulační nádrž 900/200.

Součástí solárních systémů jsou samozřejme i čerpadlové jednotky pro solární kolektory, montážní sada pro uchycení kolektoru na streše, ať již sedlové nebo rovné. Kolektory je možné také postavit na plot, na balkón na fasádu. Tepelné čidlo, solární kapalina, svěrné šroubení, expanzní nádoba, hadicová přípojka a další. Všechny náležitosti jsou součástí solárních setů, které Vám nabízíme.

Nyní přejdeme k tomu nejdůležitějšímu k číslům.

Průměrná česká domácnost protopí ročně:
Plyn: 30.000,- Kč
Pelety: 21.000,- Kč
Dřevo: 18.000,- Kč
Teplárny: 20.500,- Kč
*zdroj informací níže

Plochý kolektor (jeden m²)vyrobí ročně mezi: 500 až 570 kWh* energie.
Trubicový kolektor(jeden m²) vyrobí ročně mezi: 650 až 730 kWh* energie.
*Výkon kolektoru závisí především na teplotě vzduchu a slunečním záření.

Průměrná výtěžnost panelů (trubicového kolektoru) je zhruba 700 kWh/m² za rok. To znamená, že při velikosti jednoho solárního panelu 5,5 m² (trubicového kolektoru s 22 trubicemi ) panel dodá 3 850 kWh tepla. Jeden kWh tepla průměrně stojí mezi 1,90 Kč – 2,60 Kč, přičemž záleží čím topíte zda elektřinou, plynem, peletami nebo dřevem. Tzn. jeden solární panel o velikosti 5,5 m² Vám ušetří přibližně : 5,5 m² x 700 kWh x např. plyn 1,90 Kč = 7.315,- Kč*. V případě dvou panelů je to 14.630,- Kč* za rok.

Např. u solárního setu Mega Sunshine II pro ohřev vody s 7,28 m² a 300 litrovou izolovanou akumulační nádrží, pro 4-6 člennou rodinu, za cenu setu 54.980,- Kč plus DPH ušetříte ročne mezi 9.682,- Kč až 13.249,- Kč *. To znamená při optimální výtežnosti slunečního svitu a teploty vzduchu ve Vaší oblasti a v případě, že se solární systém instaluje svépomocí (tím nevzniknou žádné další náklady) a když vezmeme průmerné náklady ve výši 2,25,- Kč pro kWh energie, činí návratnost tohoto systému přibližně 6 let.

Při solárním ohřevu vody a přitápění je úspora ještě vyšší, ale návratnost je delší, vzhledem k výši investice.

Pokud jste se rozhodli pro solární vytápění nebo ohřev vody (TUV) garantujeme Vám, že jste vykročili správnou cestou k úsporám a lepšímu životnímu prostředí. Máte-li jakékoliv dotazy, nebo si chcete sjednat osobní konzultaci energetického poradce a získat podrobné informace o solárním systému, neváhejte nás kontaktovat »

Solární systémy nejsou využívány jen pro rodinné domy, ale i pro další objekty jako jsou hotely, nemocnice atd.

Podívejte se na naše reference, kde je možné solárních systémů využít.

Jak funguje solární ohřev vody?

Všichni co máme zahradu, to přece známe. Každému z nás někde leží zahradní hadice, kde téměř pokaždé zůstane nějaké voda. Svítí-li sluníčko, voda se v ní ohřeje na tolik, že pokud si nedáme pozor, můžeme se lehce popálit. A to hovoříme o obyčejné plastové hadici.

A co teprve takový kolektor, který je pro toto určený. Kolektor je zařízením, které přeměňuje sluneční záření na teplo, které dnes nazýváme sluneční, solartermické, ale především solární. Princip fungování kolektoru je jednoduchý. Sluneční paprsky dopadají na kolektor a v absorbéru se přemění na teplo. Z absorbéru vyrobené teplo přenáší medium, nemrznoucí směs do nádrže, kde se teplo kumuluje nebo se použije pro ohřev vody neb bazénu, či přitápění v domě.

Průměrná intenzita slunečního záření v ČR je přibližně 620 W/m2.

Jak funguje solární zařízení

Když si chcete nainstalovat solární zařízení, je dobré něco vědět o funkci solárního zařízení.

Komponenty systému pro solární ohřev vody V nainstalovaném solárním kolektoru se slunečním zářením ohřívá kapalina nacházející se v kolektorech (zpravidla 50% vody a 50% solární kapaliny, která slouží zároveň jako ochrana proti mrazu). Řízení solárního zařízení dává podnět k tomu, že se ohřátá voda čerpala potrubím do akumulační nádrže. Tam protéká solárním výměníkem tepla.

Teplo se předává na vodu nacházející se v zásobníku, a chladnější voda proudí zase zpět do solárních kolektorů. Solární cirkulace je uzavřený okruh. To znamená, že solární kapalina nemá žádný přímý kontakt s vodou v solární (akumulační) nádrži.

V nejvyšší části potrubí, tedy nátoku a zpětného toku, se musí zabudovat odvzdušňovače, kterými může unikat vzduch nacházející se při plnění zařízení v potrubích. Expanzní nádoba ve velké míře vyrovnává rozdílné tlakové poměry, které vznikají ohřevem solární kapaliny.

Když se z důvodu přehřátí zařízení vytvoří příliš vysoký tlak, vypustí se solární kapalina pojistným ventilem z cirkulace. Tak klesne tlak v zařízení. Protože se jedná o směs z nemrznoucí kapaliny a vody, musí se vytékající kapalina shromažďovat v nějakém zásobníku, a později se může zase znovu načerpat do zařízení.

Popis funkce solarniho zarizeniFunkci solárního zařízení přebírá řízení. Aby mohlo řízení převzít svoji úlohu, potřebuje informace, které mu dodávají senzory.

Když je teplota na senzoru 1 vyšší než např. 70° Celsia, a vyšší než teplota naměřená senzorem 2 v akumulační nádrži, zapne řízení čerpadlo. Když je teplota na senzoru 2 vyšší než např. 90° Celsia, čerpadlo se zase vypne, aby nedošlo k přehřátí akumulační nádrže. Senzor 3 se používá k počítání množství tepla. Řízení vypočítá z teplotní diference mezi senzorem 1 a senzorem 3 tepelný výkon solárního zařízení.

  • Senzor 1 je umístěn na solárním kolektoru. Poskytuje řízení informaci o teplotě solární kapaliny.
  • Senzor 2 je umístěn přibližně uprostřed akumulační nádrže, a poskytuje řízení informaci o teplotě uprostřed akumulační nádrže.
  • Senzor 3 je umístěn na zpětném toku, pod čerpadlem, a poskytuje řízení informaci o teplotě zpětného toku.

* Všechny údaje, které zde uvádíme nejsou závazné, odvolávají se pouze na zkušenosti a průměrné údaje oficiálních institucí v ČR, a vycházejí z výkonu a velikosti kolektoru, stejne jako průměrného ročního slunečního svitu ve Vaší oblasti, s čím topíte a kolik stojí jedna kWh ve Vaší oblasti. Informačním zdrojem pro průměrnou spotřebu energií je www.cenyenergie.cz/teplo/
** Neplatí u akční nabídky a neplatí při využití jiné akční nabídky. Lze využít vždy jen jednu akční nabídku.
 

Mega Sunshine Vám nabízí odborné a technické poradenství.

Dle Vašeho požadavku k Vám přijede náš technik, posoudí připojení stávajícího topného systému k solárnímu setu a umístění kolektorů na střeše. Vše přímo na místě vysvětlí a zodpoví Vaše dotazy.

Máte zájem o naše služby? Napište nám!
Prosíme stručně vyplňte:
arrow-1314461_960_720 název systému o jaký máte zájem
arrow-1314461_960_720 popis stávajícího nebo budoucího objektu, kde bude systém umístěn
přesnější informace nám pomůžou Vám ZDARMA zaslat co nejpřesnější cenovou nabídku:

 


 

Prosím odpovězte na otázku a potvrďte podmínky s uchováním dat.
[wpgdprc "Použitím tohoto formuláře souhlasíte s uložením a manipulací s Vámi zadanými údaji, které budou využity pouze naší firmou a ke komunikaci s Vámi."]