#
Finanční výhody
739 007 857
Volejte
Po - Pá
08:00 - 17:00

 

Jaké finanční výhody má využívání solární energie?

Slunce je největším zdrojem energie zdarma. Majitelům solárních systémů přináší především následující výhody:

  • Úplná nezávislost na kolísání cen energií
  • 100% teplé vody ze slunce v letních měsících
  • Slunce nezasílá žádnou fakturu

Jaké jsou náklady na tepelné solární zařízení? 

Ohřev vody v domácnosti sluncem je výhodné řešení – ať už v novostavbě nebo při rekonstrukci budov. Solární teplo lze využít také při vytápění. Jak velký se má naplánovat solární kolektor a akumulační nádrž teplé vody, srdce zařízení na výrobu solárního tepla?

FotovoltaikaČím lépe je solární zařízení přizpůsobeno potřebám objektu a jeho obyvatelům, tím efektivněji je možné využívat sluneční teplo.

Pro ohřev vody sluneční energií platí – kdo používá normální sluneční kolektory, tzv. ploché kolektory, potřebuje na osobu v domácnosti asi 1,5 m² plochy kolektorů.

Velikost akumulační nádrže se přizpůsobuje spotřebě teplé vody obyvatelů – na osobu a den se počítá 80 litrů, 45° Celsia teplé vody. Když vynásobíme denní spotřebu teplé vody všech obyvatel dvěma, dostaneme přibližnou hodnotu pro velikost akumulační nádrže.

Cena za výkonné solární zařízení k ohřevu teplé vody s deskovými plochými kolektory nebo trubicovými kolektory (pokud to není nějaké levné zboží z Dálného východu) se pro 4 člennou domácnost se pohybuje mezi 60.000,- Kč a 120.000,-Kč. Když je navíc požadována podpora vytápění, stoupnou náklady na 100.000,- až 160.000,-Kč. Tyto ceny platí pro všechny potřebné komponenty včetně montáže a DPH, a je nutné je chápat jako hrubou orientační cenu.

Jaká je užitkovost zásobování solární teplou vodou?

Za teplou vodu ze slunečních kolektorů neexistuje žádná běžná odměna. Proto není jednoduché říci, kdy se solárně-tepelné zařízení zaplatí. Je nepochybné – se správně dimenzovaným systémem je možné téměř plně (100%) pokrýt spotřebu teplé vody od dubna do října.

K tomu stačí u zařízení k ohřevu teplé vody plocha kolektorů 1 – 1,5 m² na osobu, s podporou vytápění jsou potřeba ca. 2,5 – 3 m² na osobu (podle výkonu plochých nebo trubicových kolektorů). Když přichází teplo ze střechy, může topný kotel v létě odpočívat. Výsledek – nespotřebovává se žádný drahý plyn nebo proud. To představuje značný potenciál úspory.

Aby se dosáhlo plného zásobování solární teplou vodou také v zimě, musela by se silně zvětšit plocha kolektorů. Z hlediska nákladů a přebytečné energie v létě to není u čistého ohřevu teplé vody vždy smysluplné. V zimě slouží solární zařízení většinou jen k předehřevu vlažné vody, zbytek jde z obvyklého vytápění. Ale i v chladném ročním období je možné ulehčit tradičnímu ohřevu teplé vody v průměru o 50%.

Amortizace tepelného solárního zařízení

Energeticky dumU tepelného solárního zařízení je nutné vedle přímých investičních nákladů zohlednit úspory oproti fosilním palivům jako je plyn, dřevo, olej nebo proud, roční míru zdražování ve výši 3 – 5%, a dále míru inflace. Náklady za energie každý rok stoupají. S využitím tepelného solárního zařízení k ohřevu teplé vody mohou být úspory za energie významné.

U průměrného rodinného domku se 4 osobami stojí solární zařízení pro teplou vodu získanou solárním teplem cca. 55.000,- Kč a na nákladech za topení se ušetří za rok asi 75%, čímž vyplývá doba amortizace cca. 7 – 8 let. Při podpoře vytápění solární termikou je situace podobná, úspory jsou větší, ale proporcionálně stoupnou také investiční náklady.

 

 

Mega Sunshine Vám nabízí odborné a technické poradenství zdarma.

Dle Vašeho požadavku k Vám přijede náš technik, posoudí připojení stávajícího topného systému k solárnímu setu a umístění kolektorů na střeše. Vše přímo na místě vysvětlí a zodpoví Vaše dotazy.

Máte zájem o naše služby? Napište nám!
Prosíme stručně vyplňte:
arrow-1314461_960_720 název systému o jaký máte zájem
arrow-1314461_960_720 popis stávajícího nebo budoucího objektu, kde bude systém umístěn
přesnější informace nám pomůžou Vám ZDARMA zaslat co nejpřesnější cenovou nabídku:

 


 

Prosím odpovězte na otázku a potvrďte podmínky s uchováním dat.
[wpgdprc "Použitím tohoto formuláře souhlasíte s uložením a manipulací s Vámi zadanými údaji, které budou využity pouze naší firmou a ke komunikaci s Vámi."]