#
Kolik potřebuji Wattů?
739 007 857
Volejte
Po - Pá
08:00 - 17:00

Kolik Wattů potřebuje každý jednotlivý pokoj? 

Jak můžete odhadnout potřebu Wattů na místnost …

fotovoltaika_watyProstorové klima je podobně komplexní jako počasí. Jaké tepelné zatížení je potřeba k dostatečnému vytopení místností, závisí na mnoha faktorech. Takovým faktorem je už účelová cílová teplota. Např. na chodbě má smysl jiná teplota, než v obývacím pokoji nebo v obchodní zasedací místnosti. Dalšími aspekty je počet, velikost, poloha a především tepelná izolace a vzduchotěsnost oken a zdí.

Závazný výpočet potřeby tepla je vyhrazen certifikovaným odborníkům. Na základě zkušeností lze ale uvést nezávislé orientační hodnoty, které se dobře osvědčily v praxi. Tyto orientační hodnoty platí pro tyto klíčové údaje:

  • Výška místnosti do 2,50 m při údajích v metrech čtverečních
  • Venkovní teplota do -15°C
  • Cílová teplota do 24°C.

Níže uvedené orientační hodnoty se nevztahují na budovy, které se mají postavit nebo sanovat podle nejnovějších standardů a možností energetické optimalizace, např. plně izolované budovy, pasivní domy nebo nízkoenergetické stavby.   Zbývající topná potřeba se dá u takových stavebních projektů předběžně stanovit jen na základě znalostí požadovaného, resp. technicky a finančně skutečně realizovatelného stupně efektivnosti. Infračervená topení jsou ideálně vhodná pro energeticky úsporné stavby, je třeba je ale vzít v úvahu už při projektování. Proto nás včas osobně kontaktujte, když se bude jednat o inovační záměr energeticky úsporné budovy.

Potřeba Wattů a náklady na elektrickou energii

Potřeba Wattů není rozhodující jen pro pořizovací náklady na infračervené topení, ale je i důležitým faktorem pro výši očekávaných a skutečně naběhlých nákladů na elektrickou energii.  Pokud se jedná jen o doplnění stávajícího ústředního topení nebo dálkového vytápění v jednotlivých místnostech infračerveným topením, je zpravidla potřeba jen nízký wattový výkon a náklady na proud zůstanou příslušně nízké.  Podobně příznivá nákladová situace existuje u energeticky úsporných staveb, a to i při vytápění jen infračerveným topením.

U starých staveb může při špatné izolaci vzniknout vysoká potřeba Wattů s příslušně vyšší spotřebou proudu.  Proto se u starých staveb vyplatí infračervené topení v mnoha případech teprve až po zlepšení tepelné izolace.  Před jakoukoliv takovou renovací budovy by se proto měl spíš praktikovat „smíšený koncept“.

Orientační hodnoty pro určení potřeby Wattů

Faustovo pravidlo

Pro rychlé odhadnutí potřeby Wattů, bez ohledu na specifika místnosti, je možné použít následující snadno zapamatovatelné pravidlo:

60 Wattů na  m² do výšky místnosti 2,5 m (=24 Wattů na m³)

V hrubém výpočtu potřebujete tedy u plochy 10 m² – 600 Wattů, u 20 m² – 1200 Wattů a u 30 m² -1800 Watt, abychom měli při pokračujícím chladném počasí „teplou a útulnou“ místnost.

Při komerčním vybavením Watty můžete na tomto základě vycházet z těchto směrných hodnot:

100 Wattů
200 Wattů
300 Wattů
400 Wattů
600 Wattů
800 Wattů
1000 Wattů
1200 Wattů
1,7 m² 3 m² 5 m² 7 m² 10 m² 13 m² 17 m² 20 m²
4 m³ 7,5 m³ 12,5 m³ 17,5 m³ 25 m³ 32,5 m³ 42,5 m³ 50 m³

Použití Faustova pravidla má smysl pro rychlé dimenzování pořizovacích nákladů. U obytné místnosti s plochou např. 20 m2 se potom dá rychle odhadnout, kolik infračervených topných těles je skutečně potřeba (např. 1x 1200 Wattů nebo 1 x 800 Wattů plus 1 x 400 Wattů).   Faustovo pravidlo informuje o tom, s jakými pořizovacími náklady vůbec musíme počítat.  Definitivní pořizovací náklady potom samozřejmě závisí na tom, jaké formy provedení upřednostňujeme (jednoduché natřené ploché topení, foto topení, mramorové topené apod.).

Když máte jen dvě vnější stěny a doposud jste nezjistili žádné nápadnosti jako obzvláště studené, vlhké nebo plísní napadené stěny, vystačíte si většinou s Faustovým pravidlem.  

U nápadných nedostatků v izolaci, nebo máte-li více než dvě vnější stěny, je třeba se spíše orientovat podle těchto směrných hodnot:

Zohlednění izolace

Místnosti s dobrou izolací

1 vnější stěna
2 vnější stěny
3 vnější stěny
4 vnější stěny
50 Wattů m² 60 Wattů m² 70 Wattů m² 80 Wattů m²
20 Wattů m³ 24 Wattů m³ 28 Wattů m³ 32 Wattů m³

Místnosti s průměrnou kvalitou izolace

1 vnější stěna
2 vnější stěny
3 vnější stěny
4 vnější stěny
70 Wattů m² 80 Wattů m² 90 Wattů m² 100 Wattů m²
28 Wattů m³ 32 Wattů m³ 36 Wattů m³ 40 Wattů m³

Místnosti ve starých budovách se špatnou izolací

1 vnější stěna
2 vnější stěny
3 vnější stěny
4 vnější stěny
90 Wattů m² 100 Wattů m² 110 Wattů m² 120 Wattů m²
36 Wattů m³ 40 Wattů m³ 44 Wattů m³ 48 Wattů m³

Při špatné izolaci je dobré nechat si prověřit, zda se dá izolace zlepšit ekonomicky přiměřenými náklady. To je většinou v průběhu let levnější, než trvale kompenzovat špatnou izolaci vyšší tepelnou zátěží s infračervenými topnými tělesy.  Pomocí moderních metod, například termografie, se dají bezezbytku zjistit nežádoucí tepelné mosty.  Abyste se udělali první obrázek, stačí změřit povrchy stěn, stropů a podlah infračerveným teploměrem.

Máte zájem o naše služby? Napište nám!
Prosíme stručně vyplňte:
arrow-1314461_960_720 název systému o jaký máte zájem
arrow-1314461_960_720 popis stávajícího nebo budoucího objektu, kde bude systém umístěn
přesnější informace nám pomůžou Vám ZDARMA zaslat co nejpřesnější cenovou nabídku:

 


 

Prosím odpovězte na otázku a potvrďte podmínky s uchováním dat.
[wpgdprc "Použitím tohoto formuláře souhlasíte s uložením a manipulací s Vámi zadanými údaji, které budou využity pouze naší firmou a ke komunikaci s Vámi."]